Těžko uhasitelná loď s nákladem elektroaut

Hasičům se nedaří uhasit požár nákladní lodi, která převáží tisíce luxusních automobilů. Oheň vypukl ve středu během plavby přes Atlantik poblíž Azorských ostrovů. Agentuře Reuters to sdělil vedoucí nedalekého přístavu. Dodal, že není jasné, kdy budou hasiči úspěšní.

Loď Felicity Ace plující pod panamskou vlajkou byla na cestě z německého Emdenu do amerického přístavu Davisville. Na palubě veze kolem 4 000 automobilů z koncernu Volkswagen, včetně luxusních vozů Porsche, Audi a Bentley. Psali jsme zde.

„Na palubě lodi jsou i elektricky poháněná vozidla s lithium-iontovými akumulátory,“ píše magazín Autoweek. „Požár nelze kvůli riziku rozsáhlého znečištění životního prostředí uhasit vodou. Panují obavy, že toxické látky budou vyplaveny do moře. Mnoho z hořících aut jsou elektrické modely s nabitými akumulátory, což komplikuje jejich uhašení. Nákladní loď je mezitím dále unášena Atlantikem.“

Záchranáři hned ve středu evakuovali všech 22 členů posádky.

„Zásah musí probíhat velmi pomalu,“ řekl João Mendes Cabeças, který šéfuje nejbližšímu přístavu na azorském ostrově Faial. „Bude to chvíli trvat,“ dodal. Podle něj lithium-iontové baterie v elektromobilech udržují oheň při životě a na hašení požáru je proto potřeba speciální zařízení, které je na cestě. Zatím podle Cabeçase není jasné, zda požár způsobily právě akumulátory. Potíž je ovšem v tom, že právě li-ion akumulátory se při vzplanutí jen velmi špatně hasí. ¨

Dva velké vlečné čluny s protipožárním vybavením začaly na hořící plavidlo stříkat vodu, uvedl aktuálně manažer japonské rejdařské společnosti Mitsui O.S.K. Lines, která loď provozuje. Posádka byla evakuována už minulý týden, ve stejný den, kdy na lodi začalo hořet. Žádné palivo z lodi neuniklo a plavidlo je stabilizováno, uvedla dopravní společnost na zvláštním webu, který zřídila jen pro účely informování o postupu záchranných prací.

Na palubě bylo údajně 1 100 vozů Porsche, 189 aut značky Bentley. Magazín Quattroruote píše, že zbytek automobilového nákladu tvořily volkswageny, audi a lamborghini. Celkem má mít loď na palubě 3 965 vozů, uvedl německý finanční list Handelsblatt s odkazem na interní e-mail od Volkswagenu USA.

Experti společnosti Russell Group, kteří se zabývají modelováním rizikových situací a souvisejících nákladů, odhadují, že by požár mohl výrobce přijít minimálně na 155 milionů dolarů (3,3 miliardy Kč). Z celkových zhruba 438 milionů dolarů, což je celková hodnota zboží na palubě lodi Felicity Ace, připadá na auta částka 401 milionů USD, uvádějí experti. Volkswagen se k těmto odhadům podle agentury Bloomberg odmítl vyjádřit.

Russell Group ve svých propočtech počítá s celkovou hodnotou aut na palubě. To znamená, že vyčíslená škoda počítá s variantou, že ztracena či zničena byla všechna převážená auta. Experti odhadují, že další automobilky vedle Volkswagenu mohou přijít zhruba o 246 milionů dolarů.

Irská softwarová společnost Skytek, která poskytuje poradenství při výpočtu investičního rizika, o víkendu odhadla celkovou výši škod způsobených požárem na půl miliardy dolarů (asi 12 miliard korun).

Cabeças již dříve uvedl, že hořelo asi pět metrů nad hladinou a požár byl ještě daleko od palivových nádrží plavidla. Podle něj se k nim však plameny přibližují. „Oheň se šíří dolů,“ dodal šéf přístavu. Vysvětlil, že týmy mohou požár řešit pouze zvenčí ochlazováním konstrukce lodi, protože vstup na palubu je příliš nebezpečný. Nemohou také používat vodu, protože zvýšení hmotnosti lodi by mohlo ohrozit její stabilitu; tradiční vodní hasicí přístroje navíc nezabrání hoření lithium-iontových baterií.

Hašení elektromobilů je obrovským problémem. „V baterii elektromobilu probíhají další chemické a fyzikální procesy a je třeba ji následně dlouho sledovat,“ vysvětlil v minulosti v diskuzním pořadu Rozstřel na iDNES.cz Pavel Hrzina, specialista na bezpečnost akumulátorů z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.  Problémem baterie je také to, že je v ní velké množství kyslíku, který slouží jako palivo pro oheň. „Baterie pak hoří pod vodou, pod pískem, pod zemí i ve vakuu. Protože kyslík si veze s sebou a vyrábí si ho,“ vysvětluje Hrzina.

Záchranná akce

„Na Azorské ostrovy byl vyslán speciální 16členný záchranný tým SMIT Salvage nizozemské společnosti Boskalis, aby pomohl dostat požár pod kontrolu, zatímco jeho vybavení k uhašení Li-Ion akumulátorů je na cestě ze Španělska a Nizozemska, napsal Autoweek.

Loď dlouhá asi 200 m, plující pod vlajkou Panamy, vlastněná společností Snowscape Car Carriers a provozovaná japonskou společností Mitsui O.S.K. Lines, plula z německého Emdenu do Davisvillu ve státě Rhode Island ve Spojených státech.

„Experti z nizozemské vyprošťovací společnosti o víkendu několikrát analyzovali situaci na lodi Felicity Ace. Oproti původnímu plánu loď nejprve odtáhnout do přístavu a následně požár uhasit by měl být oheň uhašen pokud možno ještě před odtažením lodi s použitím nejmodernější techniky na místě neštěstí,“ píše Autoweek.

„V tomto týdnu má být čluny odtažena do Evropy nebo na Bahamy. Tři vlečné čluny jsou už na cestě z Gibraltaru a Nizozemska. Plavidlo není možné odtáhnout na Azory, protože je tak velké, že by zablokovalo vjezd v přístavu,“ uvádí magazín v aktualizované zprávě. A upozorňuje na videozáznam, který v neděli zveřejnila posádka portugalského hlídkového člunu Setúbal na Twitteru. „Ukázal hustý kouř stoupající od přídě k zádi a trup, který již místy roztával.“

ZDROJ: iDNES.cz